Definicje wyrazów na literę R

Definicja słowa: raczmyż
(...) również często używane w formie zdrobniałej - "raczmyżki", co dodatkowo podkreśla jego archaiczny charakter.Warto również zaznaczyć, że słowo raczmyż jest często mylone z innym słowem - "raczymyż", które oznacza "czyż nie?". Występuje ono w zdaniu pytającym, na przykład "raczymyż pójść na spacer?". Słowa te wyglądają podobnie i mają podobne znaczenie, jednak są odmianami różnych czasowników.PodsumowanieRaczmyż jest odmianą czasownika "raczyć", które wyraża prośbę lub życzenie w formie archaicznej. Jest (...)

Definicja słowa: racemat
(...) mogą być również toksyczne, pomimo tego, że pojedyncze enancjomery mogą być bezpieczne dla organizmu. Przykładem może być lek thalidomid, który był stosowany w latach 50. i 60. jako środek przeciwwymiotny dla kobiet w ciąży. Okazało się jednak, że jedna z enancjomerów tego leku jest bezpieczna, podczas gdy druga wywoływała wady wrodzone u dzieci, co doprowadziło do zakazu stosowania thalidomidu.Zastosowania racematówRacematy mają wiele zastosowań w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. W chemii organicznej (...)

Definicja słowa: raczyłybyśmy
(...) - definicja "Raczyłybyśmy" jest odmianą czasownika "raczyć" w pierwszej osobie liczby mnogiej, czasu przeszłego, trybu warunkowego. Jest to forma gramatyczna oznaczająca możliwość lub chęć zrobienia czegoś w przeszłości. Słowo to składa się z dwóch części: "raczyć" - czyli wyrażać wolę lub życzliwość wobec kogoś, oraz przyrostka "łybyśmy" - oznaczającego odmianę czasownika w pierwszej osobie liczby mnogiej w czasie przeszłym. Forma "raczyłybyśmy" jest zatem wyrażeniem warunkowym, które może być użyte (...)

Definicja słowa: rabom
(...) instytucji. W takim przypadku, rabom jest traktowane jako ciężkie przestępstwo i może być karane surowymi sankcjami.Rabom a wykorzystywanie pracownikówW niektórych przypadkach, rabom może odnosić się do nielegalnego wykorzystywania pracowników. Może to być np. praca na czarno lub praca w warunkach niebezpiecznych i niezgodnych z prawem. W takim przypadku, pracownicy są wykorzystywani w celu osiągnięcia korzyści finansowych przez pracodawcę, a sami są pozbawieni godziwego wynagrodzenia i praw pracowniczych.PodsumowującRabom (...)

Definicja słowa: rabujże
(...) słowo "rabujże" jest często kojarzone z przemocą i nielegalnymi działaniami, dlatego należy uważać na jego użycie w mowie. Może być uznane za obraźliwe lub nieodpowiednie w niektórych sytuacjach. W języku pisanym lepiej zastąpić je innym, bardziej neutralnym słowem, np. "szybko" lub "natychmiast".Akapit 6Podsumowując, "rabujże" jest odmianą słowa "rabować", oznaczającą szybkie i brutalne kradzieże. Jest to pojęcie często używane w potocznym języku, ale może również odnosić się do nagłych i gwałtownych (...)

Definicja słowa: Racław
(...) W okresie letnim organizowane są również festyny i koncerty plenerowe.Warto również wspomnieć o pięknej okolicy wsi, w której można spacerować i odpoczywać na łonie natury. W pobliżu znajduje się Jezioro Gorzyskie, które jest popularnym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców i turystów. Racław jest więc idealnym miejscem dla osób ceniących spokój i bliskość z przyrodą.

Definicja słowa: rączusiach
(...) roboty.Niektórzy uważają, że rączusiach to pozytywny i pochlebny zwrot, ponieważ oznacza osobę kreatywną i aktywną. Osoby takie są często chętnie widziane w grupie, ponieważ potrafią zainspirować innych i wprowadzić do działania. Mają również zazwyczaj wiele ciekawych pomysłów i potrafią wykonać wiele rzeczy samodzielnie.Jednak niektórzy mogą traktować to słowo jako nieco negatywne, ponieważ może kojarzyć się z osobami niecierpliwymi i nieustannie działającymi. Niektórzy mogą uważać, że taka osoba jest (...)

Definicja słowa: raczonymi
(...) oznaczająca wyrażenie zgody lub pozwolenia.RaczonymiRaczonymi jest odmianą słowa "raczyć", które oznacza wyrażenie zgody lub pozwolenia. Jest to wyrażenie stosowane w języku potocznym, często w formie pytania, np. "czy raczysz przyjąć herbatę?" lub "czy raczysz pozwolić mi na to?". Oznacza ono szacunek dla drugiej osoby oraz prośbę o wyrażenie zgody lub pozwolenia, zamiast bezpośredniego nakazu lub rozkazu.Słowo "raczyć" pochodzi z języka staropolskiego i oznaczało początkowo "zachęcać" lub "dopomagać". (...)