Definicje wyrazów na literę M

Definicja słowa: machometrowemu
(...) precyzyjne i niezawodne.PodsumowanieSłowo "machometrowy" jest rzadko używane, jednak posiada swoje konkretne znaczenie. Odnosi się ono do czegoś lub kogoś, co jest związane z machometrem - przyrządem pomiarowym służącym do określania prędkości obrotowej. Słowo to może również odnosić się do innych przyrządów pomiarowych oraz opisywać coś, co jest nowoczesne, precyzyjne i wytrzymałe. Dzięki temu, słowo "machometrowy" jest nieodłącznym elementem słownictwa w dziedzinach związanych z lotnictwem i astronautyką.

Definicja słowa: Maciejski
(...) oznacza "dar Boży". W Polsce nazwisko Maciejski jest stosunkowo często spotykane, zajmuje około 37 miejsca w rankingu najpopularniejszych nazwisk w kraju.Historia rodu MaciejskichPierwsze wzmianki o rodzie Maciejskich pochodzą z XV wieku. Wówczas to w dokumentach pojawiają się informacje o Macieju z Maciejewa, który był właścicielem wsi Maciejewo w województwie poznańskim. W kolejnych wiekach nazwisko to rozprzestrzeniło się na inne tereny Polski, głównie na Mazowszu i w Wielkopolsce.W XVIII i XIX wieku (...)

Definicja słowa: machometrowa
(...) zjawiska związane z pomiarami prędkości obrotowej oraz urządzenia, które wykorzystują w swoim działaniu zasadę działania machometru. Słowo to jest często spotykane w literaturze technicznej oraz w opisach różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Definicja słowa: machlarz
(...) przykład osoba, która wykorzystuje naiwność innych w celu osiągnięcia zysku lub osoba, która manipuluje innymi dla własnej korzyści.Podsumowując, "machlarz" to przestarzałe słowo, które odnosi się do osoby działającej nieuczciwie lub pełniącej funkcję pośrednika w handlu. Obecnie rzadko używane, ale w przeszłości było często stosowane w odniesieniu do przestępców lub handlarzy. Mimo to, słowo to może być nadal używane w przenośni, aby określić osobę, która działa nieetycznie lub wykorzystuje innych dla (...)

Definicja słowa: macowych
(...) z Macierzy, czyli Polski. Macowych jest formą liczby mnogiej od słowa macowy. Oznacza ono zatem więcej niż jedną osobę pochodzącą z Macierzy. W języku potocznym słowo to może mieć również negatywne konotacje, oznaczając kogoś prostego, nieokrzesanego lub nieudolnego. Jednak w większości przypadków jest to po prostu odmiana słowa macowy, używana w celu wskazania na grupę osób związanych z Polską.W języku polskim istnieje wiele odmian słowa macowy, np. macowej, macowemu, macowym.

Definicja słowa: machnę
(...) używana jako wyrażenie oznaczające zlekceważenie lub niedbałe podejście do czegoś.Forma czasu przeszłegoW czasie przeszłym, czasownik "machnąć" przyjmuje formę "machnął" dla męskiej formy pojedynczej, "machnęła" dla żeńskiej formy pojedynczej oraz "machnęło" dla rodzaju nijakiego. Przykładowe zdania z wykorzystaniem tej formy to np. "On machnął ręką w geście zniechęcenia", "Ona machnęła nogą i odeszła" lub "Dziecko machnęło ręką w kierunku zabawki".Forma czasu teraźniejszegoW czasie teraźniejszym, czasownik (...)

Definicja słowa: machlarzy
(...) takie imponujące. Może to być również określenie dla osób, które są nieuczciwe i wykorzystują innych dla własnych korzyści.Podsumowanie Mimo braku jednoznacznej definicji, słowo "machlarzy" jest obecne w języku polskim i jest znane w pewnych kręgach. Jego pochodzenie jest niejasne, ale możliwe, że wywodzi się od słowa "mach" lub niemieckiego "macher". Zwykle oznacza osoby pracowite i zdolne, ale może mieć również negatywne konotacje. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie odmiana słowa "machlarz", (...)

Definicja słowa: Maciej
(...) z powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.W polskiej tradycji imieninowej Maciej obchodzi się 24 lutego, co jest związane z kultem św. Macieja, który jest patronem wojowników i żołnierzy. Imię to jest również obchodzone przez wielu mężczyzn w innych krajach, takich jak Niemcy, Francja czy Włochy. Jest to imię, które kojarzy się z siłą, odwagą i męstwem.Historia imienia MaciejImię Maciej ma swoje korzenie w Biblii, gdzie pojawia się postać apostoła o tym imieniu. Według Ewangelii, po śmierci Judasza Iskarioty, (...)